آسمان بدون مرز جهان بدون جنگ

در چهلمین برنامه «روی موج نجوم» درباره جشنواره‌های نجومی حرف می‌زنیم یبایی آسمان شب را، اگر در فضایی دور از نور خانه‌های شهری دیده باشید، می‌دانید که آسمان هر کجای این زمین بزرگ زیر پایمان، طرحی دارد و نقشی، که در جای دیگر نمی‌توان آن را پیدا کرد. همین است که علاقه‌مندان به رصد، مسافر می‌شوند و زمین را زیر پا می‌گذارند. از شهر به کویر، از کویر به کوه، از کوه به ساحل دریاهای آزاد. شمال و جنوب و شرق و غرب.
علاقه‌مندان به نجوم، برای دیدن آسمان و لذت بردن از طبیعت بی‌انتهای بالای سر، دور هم جمع می‌شوند و یافته‌های آسمانیشان را با هم قسمت می‌کنند. گاهی در یک سفر رصدی، گاهی به شکل برگزاری مسابقه و گاهی در قالب یک جشنواره نجومی.
اولین جشنواره سراسری نجوم قشم، شب‌های نوزدهم تا بیست و یکم بهمن ماه ۸۹ در جزیره قشم استان هرمزگان برگزار می‌شود. قرار است فضایی برای دور هم جمع شدن دوست‌داران نجوم و رصد و طبیعت فراهم شود تا کسانی که افق قشم را ندیده‌اند، یا دوست دارند دوباره از این همه زیبایی لذت ببرند، کنار هم باشند و از اطلاعات کار‌شناسان نجوم و طبیعت استفاده کنند. این جشنواره بهانه‌ای شد برای پرداختن به جشواره‌های نجومی و بررسی کیفیت این جشنواره‌ها در کشورمان.
چهلمین برنامه از مجموعه برنامه‌های رادیویی «روی موج نجوم» به موضوع جشنواره‌های نجومی اختصاص خواهد داشت. محمدحسین الماسی و کاظم کوکرم، کار‌شناسان برنامه روی موج نجوم، در کنار حافظ آهی – سردبیر و مجری برنامه – در استودیو پخش رادیو تهران حاضر خواهند بود و درباره برگزاری جشنواره‌های نجومی صحبت خواهند کرد.
سؤال‌ها و پیشنهاد‌هایتان را درباره جشنواره‌های نجومی قشم می‌توانید در برنامه روی موج نجوم مطرح کنید. همچنین می‌توانید به پرسش آغاز برنامه پاسخ دهید و شش ماه اشتراک ماهنامه نجوم هدیه بگیرید.
موضوع جشنواره‌های نجومی را می‌توانید سه شنبه، ۲۸ دی ماه ۸۹ از شبکه رادیویی تهران بشنوید. «روی موج نجوم» در تهران، روی موج اِف‌اِم ردیف ۹۵ پخش می‌شود. در شهرستان‌ها هم می‌توانید برنامه را روی موج اِی‌اِم ردیف ۱۳۳۲ گوش کنید.
همچنین برنامه‌های گذشته روی وب‌سایت روی موج نجوم قابل شنیدن هستند. برای ارائه نظر و پیشنهاد هم می‌توانید به وب‌سایت برنامه مراجعه کنید:
www. ruyemojenojum. ir

 فرناز شهید ثالث   
+ تاریخ جمعه 1 بهمن1389 ساعت 0:49 نویسنده بیتا |